Radio „Mittendrin“ online. Radio internetowe

Radio Mittendrin online Mittendrin

Mieszcząca się w Raciborzu Mittendrin to wyjątkowa stacja radiowa skierowana do społeczności mniejszości niemieckiej w Polsce. Założona w 1997 r. Polsko-niemiecka redakcja Mittendrin, działająca pod auspicjami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (TSKN), znajduje się w czołówce rozgłośni dla ludności niemieckojęzycznej w kraju. Dzięki różnorodnym produktom medialnym Mittendrin stara się promować wiedzę o mniejszości niemieckiej oraz wspierać język, historię i kulturę niemiecką.

Sercem programów Mittendrin są niemieckojęzyczne audycje radiowe, w tym popularny program magazynowy „Die Deutsche Stimme aus Ratibor” emitowany w Radiu Vanessa oraz prowokujący do myślenia magazyn redakcyjny „Präsent” w Radiu Katowice. Programy te stanowią platformę dla społeczności niemieckiej do wyrażania swoich opinii, dzielenia się swoimi historiami i łączenia się ze swoimi korzeniami kulturowymi.

Oprócz obecności w radiu, Mittendrin angażuje się w kontakty ze społecznością za pośrednictwem różnych mediów. Dwutygodniowy biuletyn informacyjno-kulturalny „Oberschlesische Stimme”, publikowany jako dodatek do gazety „Wochenblatt”, służy jako cenne źródło wiadomości i treści kulturalnych. Ponadto rozgłośnia prowadzi polsko-niemieckie radio internetowe, jednocząc całą mniejszość niemiecką w Polsce i współpracując z innymi redakcjami. Dzięki tej platformie głosy społeczności niemieckiej są słyszane i celebrowane.

Mittendrin rozszerza swój zasięg na krajobraz cyfrowy, prowadząc polsko-niemiecki magazyn kulturalny „SchauFenster” na YouTube. Ten wciągający i pouczający kanał prezentuje różnorodne aspekty niemieckiej kultury, tworząc pomost między dwoma narodami. Stacja radiowa uznaje również znaczenie pielęgnowania zainteresowania młodego pokolenia kulturą niemiecką, o czym świadczy miesięcznik dla dzieci „Keks”, wydawany we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Poza ofertą medialną, Mittendrin aktywnie angażuje się w różne projekty kulturalne i prowadzi warsztaty medialne dla dzieci i młodzieży. Oferuje również staże dla studentów z Polski i zagranicy, zapewniając im cenne praktyczne doświadczenie w dziedzinie mediów.

Misja Mittendrin wynika z pasji do promowania wiedzy o mniejszości niemieckiej oraz zachowania języka, historii i kultury niemieckiej. Jako projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, Mittendrin jest świadectwem znaczenia różnorodności kulturowej i zrozumienia międzykulturowego. Radio otrzymuje wsparcie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa e.V.).